Yüz Germe Ameliyatı

1 Step 1
keyboard_arrow_leftPrevious
Nextkeyboard_arrow_right

Yüz Germe Ameliyatı

Yüz Germe Ameliyatı Nedir?

Kişide genetik faktörler, yerçekimi, yaş alma vb. sebeplerden kaynaklı olarak yüzde sarkma meydana gelebilmektedir. Bu durumda kişiye yüz germe ameliyatı bir diğer adıyla ritidektomi yapılabilmektedir. Yüz germe ameliyatlarında temel amaç yaşlanmayı durdurmak değildir, fakat kişiye 15-20 yıl gençleşme sağlanabilmektedir. Kişideki sarkma derecesine göre kısmi yüz germe ameliyatı, tam yüz germe ameliyatı ya da boyun germe ameliyatı yapılabilmektedir.

Yüz Germe Ameliyatı Kimlere Uygulanmaktadır?

Yüz germe ameliyatı genelde 30-85 yaş aralığındaki kişilere yapılmaktadır. Fakat yüz germe ameliyatı için önemli etken yaş değildir. Yaşlanmanın hızı ve derecesi yüz germe ameliyatını belirlenmesini sağlamaktadır.

Yüz Germe Ameliyatı Öncesi Süreç

Yüz germe ameliyatı öncesinde kişi 14 gün önce eğer kullanıyorsa sigarayı bırakmalıdır. Kişi ameliyat öncesi birtakım tahliller yaptırarak bir sorun yoksa operasyon tarihi ve süreci belirlenmektedir. Ameliyat öncesi kişiye kullanıyorsa kan sulandırıcı ilaçları bırakması söylenmektedir.

Yüz Germe Ameliyatı

Yüz germe ameliyatı genel anestezi ya da lokal anestezi altında yapılmaktadır. Anestezi türü işlem türüne göre değişebilmektedir. Yüz germe ameliyatı hastane koşullarında alanında uzman hekim tarafından yapılmalıdır. Yüz germe ameliyatı ameliyat tekniğine ve işlem türüne göre 3 ile 10 saat sürebilmektedir. Yüz germe ameliyatında kesi kulak önü ya da arkasında saçlı bölgeye açılmaktadır.

Yüz Germe Ameliyatı Sonrası Süreç

Yüz germe ameliyatı sonrasında kişi aynı gün taburcu olabilmektedir. Fakat ameliyat türü ve hekim kararına bağlı olarak kişi bir gece hastanede kalabilmektedir. Yüz germe ameliyatı sonrası kişinin yüz ve ameliyat bölgesinde şişlik, ağrı ve morarma oluşabilmektedir. Oluşan ağrılar ağrı kesici ile kontrol altına alınabilen ağrılardır. Yüzdeki şişlik ve morluk ilk haftanın sona ermesiyle azalmaya başlamaktadır. Birkaç hafta sonra şişlik ve morluk tamamen ortadan kaybolmaktadır. Kişinin ameliyat sonrası ilk haftasında boyunluk takması gerekmektedir.