Yara İzi Tedavisi Ameliyatı

1 Step 1
keyboard_arrow_leftPrevious
Nextkeyboard_arrow_right

Yara İzi Tedavisi Ameliyatı

Yara İzi Tedavisi Ameliyatı Nedir?

Yara izi tedavisi (Skar Revizyonu) ameliyatı vücutta oluşmuş bir yara izinin minimuma indirilmesini hedefleyen bir ameliyattır. Yara izi tedavisinde yara izinin %100 bitirilmesi hedeflense de bu mümkün olmayabilir fakat olabilecek maksimum seviyede küçültme hedeflenmektedir.

Yara İzi Tedavisi Kimlere Uygulanmaktadır?

Yara izi tedavisi vücudunda bir kazadan, doğuştan vb. nedenlerle çeşitli yara izi bulunan herkese yapılabilmektedir. Yara izi çeşitleri travma, bıçak, jilet, cerrahi operasyon sonucu kalan yaralar olabilmektedir.

Yara İzi Tedavisi Ameliyatı Öncesi Süreç

Yara izi tedavisi ameliyatı öncesinde kişi 14 gün önce eğer kullanıyorsa sigarayı bırakmalıdır. Kişi ameliyat öncesi birtakım tahliller yaptırarak bir sorun yoksa operasyon tarihi ve süreci belirlenmektedir. Ameliyat öncesi kişiye kullanıyorsa kan sulandırıcı ilaçları bırakması söylenmektedir.

Yara İzi Tedavisi Ameliyatı

Yara izi tedavisi yara izi türüne göre değişiklik gösterebilmektedir. Yapılan muayene ve tetkikler sonucu uygun yönteme karar verilmektedir. Başlıca yara izi tedavisi yöntemleri zımparalama, balon tedavi yöntemi, yara izinin çıkarılıp tekrar dikilmesi, lazer ile yara izi tedavisidir. Yara izi tedavisi ameliyatında temel amaç yara izini olabildiğince az seviyeye indirmektir.

Yara İzi Tedavisi Sonrası Süreç

Yara izi tedavisi sonrasında operasyon bölgesinde pembe, kırmızı, mor renk oluşumu gözlemlenebilmektedir. Yara izi tedavisinde iyileşme süreci 3-12 ay arasında değişmektedir. Zamanla yara izinde oluşan renk değişimleri azalmakta ve iyileşme süreci tamamlandığında ten rengine yakın renk almaktadır. Yara izi tedavisi ameliyatında dikiş atıldıysa dikişler 5-7 gün içinde alınmaktadır.