Pannikülektomi Ameliyatı

1 Step 1
keyboard_arrow_leftPrevious
Nextkeyboard_arrow_right

Pannikülektomi Ameliyatı

Pannikülektomi Ameliyatı Nedir?

Tıp ve teknolojinin gelişimi sonrası hastalar cerrahi operasyonlar sonrası hızlı ve etkili kilo verebilmektedir. Obezite tedavisi sonucu, doğum süreci sonucu kişide deri sarkması meydana gelebilmektedir. Pannikülektomi ameliyatı ile hastanın göbek bölgesinde pannus olarak da adlandırılan sarkan deri ve fazla yağ vücuttan uzaklaştırılmaktadır. Böylece hasta hem sağlıklı hem estetik bir görüntüye ulaşmış olmaktadır. Pannikülektomi ameliyatı kişinin yaşam standartlarını yükseltmeyi hedefleyen bir operasyon çeşididir.

Pannikülektomi Ameliyatı Kimlere Uygulanmaktadır?

Pannikülektomi ameliyatı, kilo problemi yaşayan, sık kilo alma-verme problemi yaşayan, obezite tedavisi geçiren, doğum süreci geçiren vb. kişilere uygulanabilmektedir. Pannikülektomi ameliyatı için kişinin son bir yılda kilosunun sabit kalması önemlidir.

Pannikülektomi Ameliyatı Öncesi Süreç

Pannikülektomi ameliyatı öncesinde kişi 14 gün önce eğer kullanıyorsa sigarayı bırakmalıdır. Kişi ameliyat öncesi birtakım tahliller yaptırarak bir sorun yoksa operasyon tarihi ve süreci belirlenmektedir. Ameliyat öncesi kişiye kullanıyorsa kan sulandırıcı ilaçları bırakması söylenmektedir.

Pannikülektomi Ameliyatı

Pannikülektomi ameliyatı genel anestezi altında gerçekleştirilen bir ameliyattır. Pannikülektomi ameliyatında karın germe ameliyatıyla benzer karının alt bölgesine bir kesit açılmaktadır. Yeni bir göbek deliği oluşturulmamakta, alt karın bölgesinde fazla yağ ve sarkan deri vücuttan uzaklaştırılmaktadır. Pannikülektomi ameliyatı ortalama 2 saat sürmektedir. Pannikülektomi ameliyatı hastane ortamında alanında uzman hekimler tarafından yapılmalıdır.

Pannikülektomi Ameliyatı Sonrası Süreç

Pannikülektomi ameliyatı sonrasında kişi 2-3 gün sonra taburcu edilmektedir. Kişi ameliyat sonrası ağrı hissedebilmektedir fakat ağrı kesiciler ile kontrol altına alınabilen ağrılardır. Ameliyat sırasında vücuda yerleştirilen drenler birkaç gün sonra çıkarılmaktadır.