Mikrocerrahi Ameliyatı

1 Step 1
keyboard_arrow_leftPrevious
Nextkeyboard_arrow_right

Mikrocerrahi Ameliyatı

Mikrocerrahi Nedir?

Mikrocerrahi en ince tekniklerin kullandığı bir plastik cerrahi alt branşıdır. Mikrocerrahide doktorlar uzun bir eğitim sürecinden geçer ve özel ekipmanlar ile mikrocerrahi operasyonlarını gerçekleştirirler. Mikrocerrahi operasyonunda doktorlar özel ekipmanlar kullanırlar. Tüm kullanılan ürünler çok hassas olmakla birlikte ameliyat alanını büyütmek için ameliyat mikroskobu ya da loupe adı verilen özel büyütücü gözlükler ile operasyon gerçekleştirilir. Birçok sorun tedavisinde kullanılmakla birlikte saç ekimi de mikrocerrahi tekniklerinin kullanıldığı bir operasyon çeşididir. Saç ekimi operasyonu sırasında doktorlar loupe ile operasyonu yürütmektedir. Mikrocerrahinin kullanıldığı alanlar göz ameliyatları, bel ve boyun fıtığı ameliyatları, el ve/veya ayak parmağı kesilmeleri ve kopmaları ameliyatları olarak örneklendirilebilmektedir.

Mikrocerrahi Ameliyatı Öncesi Süreç

Mikrocerrahi ameliyatından 14 gün öncesinde kişinin sigarayı bırakması tavsiye edilmektedir. Kişiye ameliyat öncesi birtakım kan tahlilleri, röntgen, tomografi ve fiziksel muayene yapılmaktadır. Kişiye eğer kullanıyorsa kan sulandırıcı ilaçları bıraktırılmaktadır.

Mikrocerrahi Ameliyatı

Mikrocerrahi ameliyatı yapılan işlem türüne göre değişmektedir. Örneğin bel fıtığı ameliyatı ortalama 2 saatte yapılırken, saç ekimi ameliyatı ortalama 6 saatte yapılmaktadır. Mikrocerrahi ameliyatında operasyon türüne göre kullanılan anestezi çeşidi de değişebilmektedir.

Mikrocerrahi Ameliyatı Sonrası Süreç

Mikrocerrahi ameliyatı sonrası süreç yapılan işleme göre değişebilmekle birlikte diğer ameliyat türlerine göre iyileşme süreci daha kısa olmaktadır.