Göz Kapağı Ameliyatı

1 Step 1
keyboard_arrow_leftPrevious
Nextkeyboard_arrow_right

Göz Kapağı Ameliyatı

Göz Kapağı Ameliyatı Nedir?

 

Yaş ilerlemesi, yerçekimi vb. sebeplerle kişi göz kapağı düşmesi yaşayabilmektedir. Bu hem estetik açıdan sorun oluşturmakta hem de kişinin görme alanını kısıtlayarak görme zorluğu yaşamasına sebep olmaktadır. Göz kapağı ameliyatı yani blefaroplasti’de temel amaç hastaya hem estetik hem sağlık açısından yardımcı olmaktır. Göz kapağı ameliyatında göz çevresi ile ilgili estetik açıdan tüm sorunlar için tüm cerrahi operasyonlar gerçekleştirilebilmektedir.

Göz Kapağı Ameliyatı Kimlere Uygulanmaktadır?

Göz kapağı ameliyatı 30 yaş ve üzeri kişilere önerilmektedir. Fakat özel durumlarda daha genç yaştaki kişilere de uygulanmaktadır. Kişi yerçekimi, yaş alma, alkol ve sigara kullanımı, uyku düzensizliği vb. nedenlerle göz kapağında kırışıklık, sarkma, göz altı torbalarında şişkinlik ve göz çevresinde sarkma sorunları yaşayabilmektedir. Bu durumlarda göz kapağı estetiği ameliyatı tercih edilebilmektedir.

Göz Kapağı Ameliyatı Öncesi Süreç

Göz kapağı ameliyatı öncesinde kişi 14 gün önce eğer kullanıyorsa sigarayı bırakmalıdır. Kişi ameliyat öncesi birtakım tahliller yaptırarak bir sorun yoksa operasyon tarihi ve süreci belirlenmektedir. Ameliyat öncesi kişiye kullanıyorsa kan sulandırıcı ilaçları bırakması söylenmektedir.

Göz Kapağı Ameliyatı

Göz kapağı ameliyatı işlem türüne göre değişiklik gösterebilmektedir. Bu nedenle göz kapağı ameliyatı genel anestezi ya da lokal anestezi altında gerçekleştirilmektedir. Göz kapağı ameliyatı cerrahi bir işlemdir. Bu nedenle hastane ortamında alanında uzman hekim tarafından gerçekleştirilmelidir. Ameliyat ortalama 2 saat sürmektedir.

Göz Kapağı Ameliyatı Sonrası Süreç

Ameliyat sonrası kişinin en dikkat etmesi gereken nokta buz tedavisidir. Kişi 36-48 saat buz tedavisi uygulamalıdır. Buz tedavisi kişide oluşacak morluk ve şişliği en az seviyeye indirmeyi sağlamaktadır. Kişi ameliyat sonrası taburcu olmaktadır. Kişi göz kapağı ameliyatı sonrasında günlük yaşantısına 2-3 gün içerisinde dönmektedir. Kişi ameliyattan 4 gün sonra duş alabilmekte, 5 gün sonra araç kullanabilmektedir.