Göğüs Dikleştirme Ameliyatı

1 Step 1
keyboard_arrow_leftPrevious
Nextkeyboard_arrow_right

Göğüs Dikleştirme Ameliyatı

Göğüs Dikleştirme Ameliyatı Nedir?

Yaşlanma, hormonal nedenler, göğüs bağlarının zayıf olması, emzirme gibi sebeplerden dolayı göğüs sarkabilir. Bu durumda göğüs dikleştirme (mastopexy) ameliyatına ihtiyaç duyulabilmektedir. Mastopexy ameliyatında temel amaç göğsü kaldırmak ve meme dokusundaki sarkıklığı gidererek yeni bir form kazandırmaktır.

Göğüs Dikleştirme Ameliyatı Kimlere Uygulanmaktadır?

Göğüs dikleştirme ameliyatı fiziksel olarak sağlıklı 18 yaşından büyük kişilere uygulanmaktadır. Kişinin kilo alma-vermeye bağlı bir göğüs sarkma durumu varsa stabil kilosuna ulaşması tercih edilmektedir. Göğüs dikleştirme ameliyatı yaş alma, cilt ve göğüs başında gevşeme, göğüslerin olması gerektiğinden düz olma durumu, emzirme süreci vb. nedenlerle göğüs dikleştirme ameliyatı yaptırmak isteyen kişilere yapılabilmektedir.

Göğüs Dikleştirme Ameliyatı Öncesi Süreç

Göğüs dikleştirme ameliyatı öncesinde kişi 14 gün önce eğer kullanıyorsa sigarayı bırakmalıdır. Kişi ameliyat öncesi birtakım tahliller yaptırarak bir sorun yoksa operasyon tarihi ve süreci belirlenmektedir. Ameliyat öncesi kişiye kullanıyorsa kan sulandırıcı ilaçları bırakması söylenmektedir.

Göğüs Dikleştirme Ameliyatı

Göğüs dikleştirme ameliyatı genel anestezi altında gerçekleştirilen bir ameliyattır. Göğüs dikleştirme ameliyatı hastane ortamında alanında uzman hekim tarafından yapılmalıdır. Göğüs dikleştirme ameliyatında temel prensip göğse bir kesi açılarak sarkmaya neden olan fazla derinin göğüsten uzaklaştırılması ve göğsün kendi içinde toparlanmasıdır. Sarkma derecesine göre kesi türleri ve kesi yerleri değişebilmektedir.

Göğüs Dikleştirme Ameliyatı Sonrası Süreç

Göğüs dikleştirme ameliyatı sonrasında şişlik ve morluklar oluşabilmektedir. Göğüs dikleştirme ameliyatı sonrasında operasyon bölgesinde ağrılar oluşmaktadır fakat bu ağrılar ağrı kesici ile kontrol altına alınabilen ağrılardır. Göğüs dikleştirme ameliyatından 4 gün sonra duş alınabilmektedir. Kişi günlük hayat akışına 5-7 gün sonrasında dönebilmektedir. Göğüs dikleştirme ameliyatı sonrasında kol hareketlerinin azalması, operasyon bölgesinin tahriş edilmemesi iyileşme sürecini hızlandırmaktadır.